Посуд: небезпека пластикової зручності

Фото: 

Чашка кави, миска борщу або тарілка з відбивними - ми рідко замислюємося, що посуд, який  ми використовуємо в побуті, може таїти небезпеку. Але якщо для одних людей накопичені мігруючі від посуду шкідливі речовини не страшні, то іншим можуть сильно нашкодити здоров'ю, вважає начальник лабораторії сертифікації Укрметртестстандарту Наталія Казанцева.

До речі, новітні дослідження, проведені в лабораторіях сертифікації товару, показали, що емальований і алюмінієвий посуд краще негайно "відправити на пенсію".

Сковорідка! Пред'явіть паспорт

 

При покупці кухонного та столового посуду необхідно звернути увагу на комфортність при використанні, митті, транспортуванні та зберіганні. А також на гігієнічні властивості, які визначають рівень токсичності та канцерогенності товару.
Головна вимога з безпеки посуду - він повинен бути з такого матеріалу, щоб за нормальних умов використання ні в якому разі не було токсичного впливу на їжу чи напої. Сертифікати якості повинні отримати як металевий, керамічний, так і скляний посуд, відзначають споживачі.
- Маркування, а не гасла рекламного характеру забезпечують споживача правильним вибором товару, - зазначає доцент кафедри товарознавства та експертизи невиробничих товарів Київського національного торговельно-економічного університету Тарас Караваєв. - Підприємець повинен забезпечити споживача доступною та своєчасною інформацією про виріб на державній мові. Використання в назві товару реклами "виготовлено без використання токсичних речовин" допустимо тільки при вказівці нормативного документа, який це підтверджує. Наприклад, висновки госсанепідеміологічної експертизи МОЗ України або, у випадку сертифікації, національний знак відповідності.
Сковородка
Якщо це сервіз, на упаковці має бути вказано, скільки одиниць товару входить у набір. Крім того, символи повинні підказати, як вчинити з забрудненим виробом.

Подряпини шкодять здоров'ю

 

Посуд з корозійностійкої сталі, безсумнівно, користується попитом. Дно в ньому ущільнене і виготовлено із з'єднань різних матеріалів для покращення теплопровідності. А конструкція стінок - тришарова, допомагає утримати тепло.
Такий посуд повинні перевіряти на міграцію різних токсичних елементів з посуду при кип'ятінні оцтової кислоти, адже технологія відповідає приготування їжі з кислими компонентами. При цьому перевіряють можливий перехід в їжу міді, свинцю, нікелю та хрому.
Посуд з антипригарним покриттям також популярний, виробники тримають у секреті свої ноу-хау. Покриття створюється на основі хімічних полімерів, нанесених на внутрішню стінку посуду. Основні небезпечні хімічні сполуки - формальдегід і фторорганічні з'єднання, ці показники перевіряють експертизою. Посуд з антипригарним шаром також перевіряють на адгезію - показник можливості подряпати  матеріал. Якщо матеріал покриття подряпаний, міграція шкідливих речовин в їжу збільшується.

Металевий посуд

 

При виборі металевого посуду важливо оцінити його дно. Якщо воно криве - посуд може перевернутися, кажуть фахівці. Посуд місткістю понад 3,75 літра повинний за конструкційним рішенням мати дві ручки. Також варто перевірити, чи немає рубців, відколів або гострих країв товару, які можуть поранити або бути незручними у використанні. Конструкція кришки повинна бути такою, щоб її легко можна було знімати з будь-якої позиції. Зокрема, ручка повинна бути розміщена вище центру ваги посуду. А конструкція така, щоб ручка не нагрівалася.
Металевий посуд проходить перевірку на корозійну стійкість. Механічну стійкість товару можна оцінити і самостійно, наприклад, перевірити, чи добре прикріплені ручки, оцінити, чи будуть вони нагріватися. Діаметр ручки повинен відповідати посуду: незручна ручка може бути небезпечною для людини. Так, користувач може випустити її з рук або, ще гірше, під вагою вмісту вона може обірватися.

Пластик шкідливий добавками

- Чисті полімери,  які використовуються  для виробництва пластикового разового посуду, самі по собі є нешкідливими речовинами, - розповідає Тарас Караваєв. - Наприклад, папір - теж полімер. Але єдина біда полімерів - самі по собі вони не застосовуються для людини. І лише за допомогою спеціальних добавок стають легкими і вологонепроникними. Додають до них всілякі пластифікатори, стабілізатори, барвники і каталізатори. Саме вони можуть представляти загрозу здоров'ю людини, якщо речовини мігрують у продукт або рідину.

Небажані компоненти полімерного посуду по-різному мігрують у різні продукти або рідини, в залежності від температури, наявності кислот, жиру, білка. Наприклад, у молоко мігрує в два рази більше стиролу, ніж у воду. Тому не слід використовувати одноразовий посуд не за призначенням. Хоча дуже часто на базарах у пляшки з-під солодкої води наливають масло. Ні в якому разі не можна використовувати посуд для холодних страв під гаряче.

Сервіз та кришталь на стіл


 

Як зазначає Наталія Казанцева, розвинені країни повертають скло як для подачі та зберігання страв, так і при виготовленні скляних пляшок для новонароджених. Жаростійкої скло також використовується для мікрохвильових печей, для форм, кришок, і навіть як каструлі.

- Наприклад, кришталь, що випускається в усіх пострадянських країнах може бути небезпечним міграцією оксиду кадмію при взаємодії з кислим середовищем, - пояснює Тарас Караваєв. - Тому тривале зберігання в ньому рідин небажано. Зарубіжні набори з оксидом барію за характером впливу більш безпечні, але й коштують дорожче. Але розрізнити їх за зовнішнім виглядом практично неможливо. Гігієнічні властивості скла залежать від його виду, температури, стану поверхні та інших факторів.
Як кажуть фахівці, в лабораторіях з'ясували, що високі показники токсичності і небезпеки для людини показують як дешеві, так і дуже дорогі вироби. Вишуканий китайський фарфор, глину для якого закладають шарами на століття, також може "фонить", тому дуже важливо мати висновки експертизи для підтвердження безпеки товару.
сервиз
- Фарфор відрізняється від інших керамічних виробів тонкими стінками і щільним, спечених на зламах черепком, - розповідає Тарас Караваєв. - Полуфарфор використовують для виробництва столового посуду, зокрема, тарілок, мисок, Супник. Фаянсові вироби мають пористу непрозору структуру білого кольору з жовтуватим або кремовим відтінком. У сучасній чайної церемонії нерідко використовують тонкостінні вироби з непрозорим щільним черепком з різними видами забарвлення.
- Для того щоб перевірити якість керамічного виробу в домашніх умовах, можна взяти бавовняну тканину і протерти виріб розчином соди, солі, а також помістити в кисле середовище, наприклад, протерти оцтом, - радить Тарас Караваєв.

mamaclub.ua

Добавить комментарий