Ідеальна мама - шлях до депресії?

Фото: 

У кожного з нас є свої ідеальні образи батьківської і нашої власної сім'ї, де мама любить тата, тато любить маму, вони обоє добрі й веселі, завжди готові пограти з дітьми, проводять разом свята, а діти в свою чергу радують і веселять своїх батьків.

Однак, цей привабливий варіант не має нічого спільного з реальністю, де любов між членами сім'ї, а тим паче між мамою і дитиною зокрема, може включати в себе і такі малоприємні речі, як суперництво, роздратування, гнів і навіть ненависть, де мила дитина може раптом стати шкідливою, а дбайливий чоловік - байдужим. І все це має право на існування. Адже сім'я - це не клуб любителів флори і фауни. Тут кожен член намагається реалізувати дві потреби - бути з іншою людиною і бути одному.

Для дітей сім'я - місце, де вони спочатку здобувають упевненість в надійності світу, а потім вчаться відділятися від батьків. Тому народження і виховання дітей - це хороший привід, як для жінки, так і для чоловіка "відпрацювати" свої ідеалізації.

Дональд Вудс Віннікотт, англійський педіатр і дитячий психоаналітик, який багато займався проблемами ідеалізації материнських відносин і почуттів, писав: "Найбільш щасливі матері - ті, хто здався з самого початку. Вони втратили все. Вони виграли тільки те, що можуть повертати втрачене ".

Раніше в селах досвідчені жінки знали, що народження матері, як втім і народження сім'ї, не відбувається відразу після народження дитини.

Приблизно на 5 день після пологів у жінки змінюється гормональний фон: знижується настрій, з'являється почуття пригніченості або тривожності. Жінка то плаче, то сміється. Сумнівається, що зможе стати хорошою матір'ю, вигодувати грудьми, починає усвідомлювати повну залежність дитини від себе й тужити за колишнім вільним життям.

Тому жінки оточували молоду маму турботою, підтримували, показували основні прийоми догляду за дитиною і звичайно звільняли від будь-якої домашньої роботи. Якщо жінка почувала себе значущою і шанованою постаттю, яка дала нове життя своєму роду, вона швидко виходила зі свого тривожного стану, як лялечка перетворюється на метелика і розкривається у своїй новій прекрасній ролі.

В даний час, коли всі лаври і знаки уваги в перші дні приділяють в основному дитині, як би відсуваючи маму на другий план, перепади настрою можуть тривати кілька тижнів і в 10-15% випадків переростають у післяпологову депресію, яку потрібно лікувати в стаціонарі.

Які тривожні дзвіночки можна розпізнати заздалегідь, щоб не стати заручником емоційної пастки?

  • Ви постійно тривожитеся за стан дитини (чи дихає, чому відригнув, чому гикнув, чому не засинає або занадто швидко засинає під грудьми);
  • Ви не проявляєте інтересу до дитини, змушуєте себе підходити до неї, коли вона плаче, його плач вас весь час дратує;
  • З вами тимчасово або постійно живе занадто активна бабуся, яка дає поради з будь-якого приводу, перша поспішає на допомогу до кричущого дитині, сумнівається, що ви можете його краще заспокоїти, тим самим провокуючи у вас розвиток такого синдрому, як "страх перед матір'ю, що краде";
  • Занадто щільний графік: гімнастика - прогулянки - купання ... якщо ви відчуваєте, що кожен день схожий на попередній;
  • Чоловік не проявляє інтересу до дитини, пішов спати в іншу кімнату, ви часто сперечаєтесь і сваритеся.

Що ж робити, якщо ви виявили у себе один або, не дай Бог, всі перераховані вище пункти?

По-перше, не накручувати себе - поганий настрій миттєво передається і вашій дитині, вона стає більш вередливою, а ви ще більше зриваєтеся на ній. По такому замкнутому колу можна ходити дуже довго. Відволіктися можна навіть не виходячи з дому, активні прогулянки, особливо в гарну погоду, дуже допомагають.

Можна подзвонити чоловіку, подрузі, включити свою улюблену музику, яка пов'язана з добрими спогадами, врешті-решт просто трохи потанцювати з дитиною на руках. Навіть якщо спочатку ви будете робити це через силу, ритм музики і радісний сміх дитини піднімуть ваш настрій. А ось мелодраматичний серіал і мамським форум в інтернеті може додати проблем. Тому дивіться тільки позитивні телепередачі і читайте про позитивний досвід інших матусь.

Якщо дитина вже підросла, можна пошукати центри дошкільного розвитку або сімейні центри, де створені групи спільного перебування батьків і дітей. Вам запропонують різноманітні вправи для розвитку дитини, а заразом ви зможете подивитися як ростуть ровесники вашого малюка і побачити, що у всіх бувають проблеми, які успішно долаються.

Також корисно буде взяти участь в групах підтримки грудного вигодовування, які створюються при дитячих поліклініках та пологових будинках, а також окремими ініціативними людьми. У парках під час прогулянки з дитиною не соромтеся познайомитися з матусею, яка вам сподобається - ви зможете разом гуляти, ходити один до одного в гості, а ваші малюки стануть потім можливо кращими друзями. Тільки прослідкуйте спочатку як вона спілкується зі своєю дитиною, чи узгоджується це з вашими уявленнями про взаємодію матері і дитини.

Не намагайтеся відповідати всім правилам виховання дитини або її годування, які ви можете прочитати у дитячих журналах або інтернеті. Тим більше якщо цим хваляться матусі на дитячих майданчиках - справжніх і віртуальних:

  • "А мій вже голівку тримає!"
  • "А ми вчора почали повзати!"
  • "А ми ходимо на масаж, в басейн і займаємося за новою методикою раннього розвитку Доман-Зай!"

Наслухавшись таких мам, відразу починаєш відчувати себе неповноцінною, а свою дитину, яка ще не повзає в 6 місяців, жертвою своєї некомпетентності в питаннях розвитку дитини. Повірте, у кожного малюка свої індивідуальні терміни дозрівання, і той, хто раніше побіг, не завжди здається першим.

Жодна методика розвитку не повинна стати самоціллю, тобто, якщо ви пробуєте розучувати з малюком новий комплекс гімнастичних вправ або пірнаєте з ним в басейні, а дитині це м'яко кажучи не подобатися, краще залишити цю затію і повернутися до неї пізніше, якщо ще буде бажання. Теж саме стосується ваших занять раннім читанням або малюванням - якщо через це ви не встигаєте вже котрий день приготувати вечерю для чоловіка, краще відкласти заняття або нарешті почати планувати свій день заздалегідь.

Після народження дитини, особливо першої, жінка може повністю розчинитися в ній, забуваючи про близьких і про себе. І ось чоловік став пізно повертатися додому з роботи, а зробити зачіску і переодягнути халат немає часу. Зупиніться і подумайте.

Чи любите ви саму себе? Або, як маленька дівчинка, не навчилися приділяти собі достатньо часу і очікуєте цього від близьких? Іноді тільки з народженням дитини ми стаємо дорослими або починаємо розуміти, що це означає - бути у відповіді за тих, кого приручили.
dytyna.info

Добавить комментарий